Návšteva opery a baletu

Návšteva opery a baletu

Prvá opera bola otvorená v roku 1810 a zničená požiarom v roku 1873. Moderná budova bola postavená v neo-barokovom (barokovom) štýle a otvorená v roku 1887. Budovu Opery a baletu v Odese postavili tí istí architekti ako budovu SND v Bratislave, Ferdinand Fellner a Hermann Helmer.

Architektúra luxusného hľadiska sleduje neskorý francúzsky rokoko štýl. Unikátna akustika opery umožňuje počuť scény z akejkoľvek časti haly aj šepot, či nízky tón hlasu. Najnovšia rekonštrukcia divadla bola dokončená v roku 2007.

Repertoár zahŕňa opery, operety a balety ukrajinských, ruských a západoeurópskych skladateľov. Medzi dielami ukrajinských skladateľov, ktoré divadlo predstavilo, sú Rozlom (1932), Boris Yanovsky (Duma Chornomorska) (1929), Boris Liatoshynsky (Zlatý prsteň z roku 1930), Karmeliuk Valentina Kostenka (1930), Polovník Iablunevyi Olesa Chyshku (1931), Sotnyk Mykhaila Verykivského (Kapitán), Kyrylo Kozhumiaka z E. Yutsevycha a Nazar Stodolia a Bohdan Khmelnytsky Kostiantyn Dankevych. Dankevych Lileia (Lily) a Mykhailo Skorulsky Lisova pisnia (Lesná pieseň) patria medzi obľúbené baletné predstavenia.

Oficiálna stránka Odeského divadla, opery a baletu na tomto odkaze.

Späť na začiatok