Návšteva múzea Tajomstvá podzemia a iných múzeí

Návšteva múzea Tajomstvá podzemia a iných múzeí

Ako povedal jeden múdry človek: „Odesa nie je úplne mesto – je to Boží úsmev.“ Odesa je známa nielen svojimi krásnymi architektonickými kúskami, humorom a priateľskými občanmi, ale aj katakombami.

Katakomby sú sieť podzemných tunelov a bludísk v blízkosti Odesy. Väčšina katakomb sú bývalé lomy, z ktorých bol ťažený stavebný kameň. Odhaduje sa, že dĺžka katakomb je v súčasnosti približne 2,5 – 3 tisíc km.

Najväčšiu časť (95-97%) katakomb tvoria podzemné lomy, kde bol kameň(zvaný coquina – druh vápenca) vyťažený. Tento vápenec bol použitý na vybudovanie mesta. V systéme katakomb sú tiež zahrnuté dutiny prírodného pôvodu – krasové jaskyne. Konštantná klíma sa udržiava v katakombách po celý rok – 14 stupňov s vlhkosťou 90%.

Katakomby mali významné miesto v živote mesta v rôznych časoch. V 18.-19. storočí slúžili katakomby ako potrubie pre pašerákov, skrýše pre rôzne gangy či väzenie pre ženy, predávané do otroctva.

Počas októbrovej revolúcie boli miestom zhromažďovania pre členov podzemných organizácií a miesto pre tlač bulharských novín. Počas druhej svetovej vojny sa partizáni a sabotážne jednotky ukrývali v týchto katakombách. V rokoch po vojne(obdobie studenej vojny) bol systém katakomb použitý na výstavbu protiatómových bunkrov.

Počas vašej návštevy v múzeu „Tajomstvo podzemnej Odese“ budete počuť nielen tieto a ďalšie príbehy, ale tiež budete môcť vidieť, ako to naozaj bolo. V múzeu uvidíte protiatómový bunker, budete prechádzať časťou vodnej nádrže, navštívte divoké katakomby. Môžete tiež navštíviť partizánsku stanicu alebo gangsterské skrýše.

Doba trvania prehliadky je približne 2,5 hodiny. Prilby, rukavice a baterky dostanete na mieste. Požiadavky: musíte mať teplé oblečenie a športovú obuv. Robia sa aj extrémne zájazdy v predmestských systémoch katakomb.

Oficálnu stránku múzea nájdete na tomto odkaze.

 

Späť na začiatok