Odesa je tretie najväčšie mesto a najväčší prístav na Ukrajine. Je to tiež najkrajšie a najkultúrnejšie mesto v štáte. Kvôli svojmu jedinečnému kúzlu, slnečnému podnebiu, míľovým plážam a azúrovému moru sa Odesa často nazýva mestom ako z rozprávok. Bohatá zeleň nekonečných parkov objíma snehovo biele budovy v secesnom a neoklasicistickom štýle.
Turisti sa hrnú na zlaté pobrežie Odesy nielen pre početné sanatóriá a minerálne pramene, ktoré ponúka mesto, ale aj pre svoj dynamický nočný život, ktorý prebieha od mája do októbra, od súmraku až do rána, čo vysvetľuje, prečo ho miestni obyvatelia nazývajú „hlavným mestom Hedonizmu „.
Odsa je pomerne mladé mesto. Na mape Ruskej ríše sa objavila v roku 1794 na objednávku Kataríny Veľkej (ktorej vďační vládcovia z Odesy postavili pamätník o dve storočia neskôr). Názvu mesta dávajú stopu pôvodu viaceré legendy. Podľa najpopulárnejšieho príbehu bolo južné hlavné mesto ruskej ríše (podľa vtedajšej tradície) pomenované po starodávnej gréckej kolónii Odessos, na ktorej je Odesa postavená. Ďalší (menej dôveryhodný) príbeh tvrdí, že keď sa Katarína Veľká hádala o názve mesta, chcela zdôrazniť, že má dostatok sladkej vody. Preto sa rozhodla pomenovať mesto francúzskym výrazom „assez d’eau“ – „dostatok vody“ – čítať späť.
História Odesy je odlišná od histórie akéhokoľvek iného ukrajinského mesta. Moderné časti mesta založil obľúbený katolícky generál Gregory Potemkin, po tom, čo bol prístav Khadijbey zovretý Turkami. Od samého začiatku bolo mesto postavené podľa európskych štandardov. Zakladatelia mesta boli talentovaná skupina – admirál Neapolský José de Ribas, vojenský inžinier France de Wollant a vojvoda Richelieu, ktorý sa stal prvým guvernérom mesta. Pod ich vedením sa Odesa rýchlo zmenila nielen na medzinárodný obchodný uzol, ale aj na vedeckú, kultúrnu a vzdelávaciu oázu. V čase, keď malo jeho 100. výročie, sa Odesa stala po Moskve a Petrohrade tretím najdôležitejším mestom v ríši.
Začiatkom 19. storočia sa v Odese otvorila „slobodná zóna“. Využitím tejto príležitosti sa do mesta dostali utečenci, zločinci a disidenti. Keďže mladý prístav potreboval nielen materiálne zdroje, ale aj schopnú pracovnú silu, úradníci venovali malú pozornosť pochybnému právnemu stavu svojich početných hostí. Stala sa pre nich prominentnou mamičkou a mesto začalo byť známe ako „Odesa-mama“.
Počas prvej a druhej svetovej vojny bolo mnoho miest v regióne zničených. Odesa však silne bojovala proti svojim útočníkom a získala hodnosť Mesto – hrdina. Počas druhej svetovej vojny sa sovietski partizáni ukrývali v slávnych katakombách Odesy a hrdinsky bojovali proti nemeckým a rumunským okupantom. Tieto labyrintové tunely sú dnes známe po celom svete pre ich dĺžku a zložitosť.
Počas svojej histórie prispeli zástupcovia rôznych národov, kultúr, profesií a náboženstiev ku bohatej kultúre. Z tohto dôvodu je Odesa jedno z najrozmanitejších miest na Ukrajine. Táto skutočnosť pomáha vysvetliť zvláštne čaro a zmysel pre humor miestnych obyvateľov.
Odesa je nielen ideálnym miestom na odpočinok, ale aj mestom bohatým na prírodné a kultúrne bohatstvo. Najlepší spôsob, ako sa oboznámiť s nádhernou architektúrou Odesy, úchvatnými výhľadmi a fantastickými pamiatkami, je prechádzka historickým centrom. Odesa je mesto, na ktoré sa nezabúda. Jeho snehovo biele jachty, zlaté pláže, svieže zelené záhrady a najhlbšie vody, priľnú k srdcu a naplnia každého návštevníka ohromnou túžbou vrátiť sa späť.